Ermenek'te maden olayı hala belirsizliğini koruyor

6 Şubat tarihinde greve giden maden işçilerinin akıbeti halen belli değil.

Ermenek'te maden olayı hala belirsizliğini koruyor
02 Mart 2020 - 18:29 - Güncelleme: 02 Mart 2020 - 20:00

Ak Parti İlçe Başkalığı, grevin 2. Gününde destek için giden siyasiler ve halkın ardından, 7 Şubat tarihinde maaş sıkıntısını çözüldüğünü müjdelemişti.
Perdenin Arkası Çok Daha Farklı
Ak Parti Ermenek İlçe Başkanlığının yaptığı açıklamada,  “Ermenek’te yaşanan bu tatsız olay bizleri derinden üzmüştür. Zor şartlar altında çalışarak evine ekmek götürmeye çalışan madenci kardeşlerimiz bizim canımızdır. Onların haklarının sonuna kadar savunucusu olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın, bu kapsamda gerekli yerler ve mecralarla görüşmelerimiz olmuş sn. Bakanım Lütfi Elvan da bilgilendirilerek görüşmeler hızlandırılmış bunların sonucunda 1 hafta sonra bir maaş önümüzdeki ayın 20 sinde ise kalan alacakların tamamının ödeneceği konusunda mutabakata varılmıştır.“ ifadelerine yer vermişti. Bunun yanında MHP Ermenek İlçe Başkanı Ali Demir ve Güneyyurt Belediye Başkanı Ahmet Arı da işçi ve işveren arasında uzlaşma sağlanması için çaba göstererek, onlar da açıklamalarında işverenle görüştüklerini ve olayın çözüleceğini açıklamışlardı. Fakat iş yavaşlatma eylemini sürdüren madencilerin verilen sözler üzerine tekrardan işlerine dönmelerinin ardından greve giden tahmini olarak 30-35 maden işçilerinin maaşlarının ödenip, hemen arkasından çıkış verildiği öğrenildi. Bunun üzerine yeniden iş yavaşlatmaya giden madencilerden 3 kişinin daha işine son verildi.
Belediye Başkanı ve Kaymakamlığı da ziyaret ettiler
Saat 14.30 sıralarında Belediye Başkanı Zorlu’ya ziyarete giden madenciler, sorunlarıyla ilgili bir çözüm bulmak amacıyla görüştü. Madenciler hala 8 aylık maaşlarını alamayan arkadaşlarının olduğunu, işverenin ise kendilerini umursamadığını, maddi ve manevi olarak dayanak güçlerinin kalmadığını, ailelerinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için kendilerini ocağa kapatıp, açlık grevine gideceklerini ifade ettiler.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum